İnternet yavaş indiriyor, indirme hızı çok yavaş, download çok yavaş
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Speedtest hızlı ama internet yavaş, internet hızı yüksek ama video dolmuyor

İnternet indirme ve yükleme hızlarındaki yavaşlık

Sorun şu; internetim hızlı ama indirme hızım yavaş.. Bağlantıma speedtest yapıyorum gayet hızlı çıkıyor ama internet dosya, video, film, müzik gibi dosyalar indirmeye çalışırken internetimin çok yavaş olduğunu düşünüyorum gibi internet hızlı gösteriyor ama yavaş, speedtest hızlı ama internet yavaş, internet mbps yüksek ama yavaş, internet hızlı gösteriyor ama yavaş gibi ana soruların yanıtını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Not: Fiber Akk dolduğunda indirme hızınız 1 Mbps düşer!

Hız testi yüksek download yavaş, bilgisayarım yavaş indiriyor

Bizim yaptığımız hata şudur; internet hızımızı en yükseğinden tercih ederek evimize internet bağlattığımızda aynı şekilde indirme (download) hızımızında yüksek olacağını düşünürüz.

Bağlantı hızınız en hızlısı olabilir, 8 Mbps, 16 Mbsp, 24, 25 Mbps, 50 Mbps ve 100 Mbps hızla internette dolaşım yapabilirsiniz. 16 Mbps altı yavaş hızlar, üzeri hızların daha hızlı bir internet olduğunu düşünebilirsiniz. Bu doğrudur. Ancak ortalama 50 Mbps’ye kadar olan bağlantılarla aynı hızda indirmeye göre ayarlıdır.

İnternet bağlantısı yaparken indirme hızını hesaba katmıyoruz. 50 Mbps’ye kadar aldığımız internetlerin indirme bağlantıların hızları 2-4 Mbps arasında değişir. Bu demek oluyor ki bizim internet hattımız hızlı ancak indirme hızımız yavaş. Fiberlerde 50 Mbps ile 100 Mbps bağlantı hızlarında indirme hızı 5 Mbps olarak değişir. Bu hız tabi kesin yani net indirme hızı değildir. Mbps’ye kadar olandır. Anlık yoğunluğa ve bilgisayar kullanımına bağlı olarak düşer ama yükselmez.

İndirme hızı çok yavaş, indirme hızım çok yavaş, indirme hızı az ne yapabilirim?

İnternet indirme hızınızı yükseltebilmeniz için maksimum 5 Mbps yapabilirsiniz. Bu en hızlı bağlantı demektir. 50-100 Mbps hızında bir internet bağlantısı yaparsanız ancak 5 Mbps kadarında çıkabilirsiniz. 8-16 Mbps hızında internet kullanıyorsanız indirme hızınızda 1-2 Mbps üzeri göremezsiniz. Hatta 0.50, 0.8, 09 gibi 1 Mbps hızı bile göremeyebilirsiniz. Bunlar anlık trafiklere bağlı olarak değişecektir. 2 Mbps indirme hızları için 16 Mbps ve üzerinde bir bağlantı almalısınız.

5 ve 10 Mbps indirme hızı olan internet yok mu?

Var, indirme hızı 5-10 Mbps olan yapıya simetrik internet hattı gerekir. Metro Ethernet gibi noktadan noktaya net hızlar alırsınız. Tabi fiyatlar mevcut ödediğinizin 4-5 katı yükseğine çıkar. Kurumsal ve şirketler için idealdir. 5 Mbps’ye kadar indirme hızlarına Vdsl veya Fiber internet yüksek bağlantılı olan kampanyalardan ulaşabilirsiniz.

İnternet hızı yüksek ama video dolmuyor, internet hızlı olmasına rağmen yavaş

Internette çok yavaş geziniyorum; internet hızlı olduğu halde bağlantı yavaşlığı yaşıyorsanız bu sorun sizden kaynaklanmayabilir. Dolaşım yaptığınız yani bir bilgi için girdiğiniz web siteleri bir bilgisayar üzerinde kuruludur. Bu bilgisayarlara sunucu denir. Eğer girdiğiniz site (sunucu) yavaş ise yavaş hareket edersiniz ve dolmasını (yüklenmesi) beklersiniz. Bu sizin hattınızla alakalı değildir. Karşı sitenin sorunudur.

Videoların yüklenmesi de aynı şekildedir. Yükleniyor diyerek bekleten siteler yavaş bağlantıya sahip demektir.

Bu durumu başka sitelerde dolaşımlar yaparak test edebilirsiniz.

Speedtest yaptığınızda yükse hız çıkıyor ama tüm internet sitelerine yavaş giriyorum diyorsanız. Bilgisayarınızın yazılımsal ve donanımsal özelliklerini gözden geçirin. Düşük kapasiteli bilgisayarlar örneğin Ram düşüklüğü bilgisayarın geç çalışmasına emirleri geç alarak yerine getirmesine neden olur. Speedtest hızı (internet hızı) gerçek değerdedir yani olması gerektiği gibidir ancak dolaşım yavaşlar. Yazılımlarda aynı şekilde çakışan, yüksek sürümler düşük kapasiteli bilgisayarlarda internet dolaşımını yavaşlatır.

İndirme hızım çok yavaş ne yapmalıyım?

İnternet indirme hızının yavaşlaması durumunda şunları deneyebilirsiniz;

  1. Kota dolumlarında internet hızı ve indirme hızı düşeceğinden, indirme işlemlerinizin kotaya yansımaması için gece 02 – 08 arasında kotaya yansımayan internet kullanın.
  2. Bilgisayar donanımlarınızı yükseltin. Veya bilgisayar değiştirin.
  3. İnternet hızınızı 2 katına çıkarırsanız indirme hızınızda artacaktır.
  4. Simetrik internet kullanın Metro Ethernet tercih edebilirsiniz. (Kurumsallar için)

İndirme hızı benim için önemli ve hızlı download yapan internet istiyorum diyorsanız; buraya tıklayın sizi arayalım.

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP