Ttnet cayma bedeli, Türk telekom cayma bedeli hesaplama
Size yardımcı olalım...↓
BAŞVURUAlyapı SorguYardım İste

Türk telekom taahhütlü internet hattını iptal edersem ne kadar ceza öderim?

Türk Telekom taahhüt bozma ve cayma bedeli

Türk Telekom evde internet (Ttnet) hattını kampanyalı şekilde sözleşme imzalayarak alan aboneler, mevcutta sözleşme süresi 12 ay, 24 ay hattın kullanım sürelerinin bitiş tarihinden önce iptal ettirmeleri veya başka bir operatöre geçmeleri durumunda cayma bedeli (taahhüt bozma cezası) ortaya çıkar. Kullanıcı cayma cezası olarak adlandırdığı maddi tutarı ISS firması “cayma bedeli” olarak adlandırır. Yalın (telefonsuz) internet, Adsl, Vdsl, Hipernet, Fiber, sabit telefon hattı gibi data alınan ayrıca Mobil kampanyalarda buna dahildir.

Cayma bedeli 2 şekilde ortaya çıkar;

 1. Başka firmaya geçişte olan cezalar
 2. İptal durumunda olan cezalar

İnternet taşıma ile oluşan cayma bedeli

İnternet hattının başka bir operatöre geçişi (Churn) sonucunda mevcut sözleşme şartlarını yerine getirmediğiniz için aboneye verilen indirimlerin ve ürün (cihaz) ek hizmetlerin geriye iade edilmesidir. Burada yeni geçeceğiniz firma cayma bedelini karşılar ancak cihaz, ek ürün, ek hizmet gibi bedelleri karşılamaz. Sadece size sözleşme sonlandırma nedeni ile olan internet hattınızın cezai tutarını verir. Tabi nakit para vermez, faturanızı ödemez. Size verilen çıkan cezaya göre faturanızda sözleşme sürenize göre indirim olarak tanımlanır.

Şöyle örneklendirebiliriz;

 • Hat geçişi yaptınız çıkan ceza: 240 TL
 • Yeni kampanyalı internet fiyatınız: 59.90 TL
 • Fatura indirimi (AY): 10 TL
 • Aylık gecelecek faturanız: 59.90 TL yerine 49.90 TL
 • İndirim Tutarı: 24*10TL = 240 TL

Cayma bedeli karşılama şartı ise; çıkan cezayı ödeyeceksiniz, fatura ve dekontu yeni firmanıza faks veya mail yoluyla göndereceksiniz.

İptal durumunda cayma cezası

Hattı iptal ettirirseniz kampanyaya imza attığınız abonelik sözleşmesi ve ek formlarında kampanyanın indirimli ve indirimsiz halini göreceksiniz. Sözleşme nüshanızı attıysanız internet üzerinden kampanyalı tutar ve kampanyasız tutara ulaşabilirsiniz.

Kullanıcının kendi başına çıkacak cezai bedeli hesaplaması zordur ancak şu şekilde yardımcı olabiliriz;

24 aylık taahhüt imzalayan bir abone eğer 6. ay son sonunda sözleşme fesih yaparsa kullandığı 6 aylık indirim üzerinden hesaplama yapılır.

Örneğin; Kulllanılan aylara ait kampanyanda 20 TL bir indirim aldığınızı varsayarsak 120 TL kullanım indirim cezası alır. Bu rakam 12 ay kullanıldığında olursa 240 TL indirim cezası öder. Eğer kullandığı ay 12 ay üzerindeyse kalan aylar üzerinden hesaplanır. Kullanıcıya hangisi daha az ceza getirecekse o tutar faturalandırılır.

Diğer ceza gerektiren hususlar;

 1. Alınan taksitli cihazların ödenmeyen kalan taksitleri
 2. Modem varsa kalan taksitleri, emanet modemse geri iade edilmelidir.
 3. KDV gibi katma değerli indirim bedellerinin kalan taksitleri
 4. Kurulum bedeli (taksitli faturaysa kalan taksit değilse tutar bedeli) 150 TL civarındadır.
 5. Son aya ait kullanılan internet bedeli
 6. Aktivasyon, bağlantı gibi alınmayan ücretler

Sözleşme süresi dolmadığında bu yukarıdaki maddelerde yer alan kalemler tek seferde fatura edilir.

Hatırlatma: Eğer başka firmadan Türk Telekom internet (TTNET) hattına geçip indirim aldısaynız aldığınız indirimlerde size tekardan geri yansıtılır.

Türk Telekom taahhüt nasıl bozulur?

Temel kural hattın iptal edilmesi aboneliğin sonlandırılmasıdır buna göre;

 • Hattın başka firmaya taşınması
 • Hattın iptal dilekçesi ile feshedilmesi
 • Hattın borcundan dolayı kapanarak yaklaşık 3 aylık süre fatura ödenmemesi ile oluşan kapanma

bu durumlar sözleşme süresinden önceyse ceza almanıza hatta geciken ödemelerde faizi ile ödemek zorunda kalırsınız. Sözleşmesiz abonelik durumlarında ise sadece kullanılan bedel yani son faturanız çıkar.

Not: Ödeyemeyeceğiniz sıkıntılara düşüyorsanız taahhütlü veya taahhütsüz hattınızı 6 ay süre kadar dondurma şansınız bulunur. Bu dönemde internet faturası gelmez ama ek ürün ve hizmet taksitleri varsa küçük miktarlar fatura edilir.

Konu içi terimler:

Tahhüt bozma: Sözleşme maddelerine uymamak

Cayma: Sözleşme süresinden önce aboneliğin sonlandırılması

Cayma bedeli: Sözleşme sürelerinden önce abonelikten çıkışta oluşan indirimlerin geri iadesi

Cayma cezası: Kullanıcı cayma cezası olarak adlandırır ancak ISS sözleşme sonlandırılmasıyla oluşan indirim bedeli olarak adlandırır.

Cayma bedeli karşılama: İnternet hattın başka firmaya geçişinde yeni firmanın eski firmaya ait borcu indirim olarak vermesidir.

Türk Telekom için diğer konular

BaşvuruAlyapı SorguYardım İste


Genel bilgi notu: Sitemiz üzerinden yayınlanan makalelerin ve kampanyaların yayın tarihinden sonra TurkNet, Türk Telekom, Avea, Ttnet, Vodafone, Süpernet, Digitürk, Digiturk, Millenicom, Doping, Turkcell, Superonline, Kablonet, Uydunet, Türksat gibi firmaların kampanya, şartlar ve koşullarıyla ürün ve hizmetlerinde değişiklikler yaşanmış olabilir.

Yorumlar

Bu yazıya yazılan 2 yanıt

 • Peki hizmetten memnun kalmamamız durumunda iptal etmek istediğimizde müşteri memnuniyetsizliği göz önğne alınmayacak mı?

 • Türk Telekom Çağrı Merkezinden arayarak evde kullanmakta olduğum internetin hızın daha yüksek olacağı taahhütüyle yeni modem göndereceklerini yeni modemin ücretsiz olduğunu söylediler.Adresime gönderilen modem evdekin aynısıydı ayrıca ücretsiz olduğunu söyledikleri modem için 200 TL.talep edildi.Şikayetimi çağrı merkezine ilettim .Ancak dalga geçtiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SidebarAKN’siz İNTERNETLER

Duyuru: AKN’siz 2019 yeni nesil internetler için alabileceğiniz maksimum hızı ve altyapı desteğinizi öğrenin!

ALYAPI SORGUSU YAP